Opalování, aneb co se děje pod sluncem
Od začátku
Člověk stejně jako ostatní živí tvorové má tělo pokryto kůží, která je relativně holá a její vrchní vrstva je nejvíce vystavena slunečnímu záření. Na vstřebávání energie vyzařované sluncem se podílí řada různých složek kůže, ale největší význam mají buňky, které tvoří kožní barvivo - pigment. Ten účinně pohlcuje a rozptyluje světlo, působí jako optický filtr a tím zabraňuje průniku světla do hlubších vrstev kůže a také vstřebanou energii přeměňuje v teplo. Navíc také způsobuje tolik žádané opálení. Vliv záření na lidský organizmus závisí na různých faktorech - např. na úhlu dopadu; tedy čím kratší je cesta od zdroje záření, tím působí intenzivěji. Proto záření dopadající kolmo má intenzitu největší.
Při pobytu ny slunci počítej s tím, že na pokožku dopadá sluneční záření nejen přímo, ale že se také odráží od povrchu předmětů, které jsou všude kolem. Protože nejsou většinou hladké, dochází k odrazu světla, od jejich jednotlivých plošek do všech směrů. A tak, i když se schováš před přímými slunečními paprsky, neznamená to, že nejsi vystaven/a jejich účinkům. Ani voda, jak se někteří mylně domnívají, neoslabuje biologické účinky slunečního záření. Tomu by tedy měla odpovídat účinná ochrana pokožky, a tou je použití kosmetických přípravků s UV filtry.
Podstatná část záření procází dokonce i sklem, takže ani doma či ve škole za oknem nejsi stoprocentně v bezpečí.
Co se o záření ví?
Sluneční záření je filtrováno zemskou atmosférou a její ozonovou vrstvou, přičemž povrchu Země dosáhne záření, které obsahuje 2 složky - UVA a UVB záření.
UVA záření se podílí na celkové množství ultrafialového záření 90% a je ve srovnání s UVB složkou mnohem záludnější, neboť se poškození jím způsobené může projevit až s odstupem času. UVA záření podporuje tvorbu hnědého pigmentu - melaninu, ale také proniká až do hloubky pokožky. Poškození pokožky vzniká hlavně vlivem dlouhodobého působení i malých dávek tohoto záření a projevuje se zejména menší pružností pokožky a tím i jejím stárnutím.
UVB záření zasahuje zejména vrchní vrstvu pokožky, podílí se na tvorbě vitaminu D a na tlik žádaném hnědnutí pokožky. Při opalování bez použití krémů s ochrannými filtry může však způsobit i při velmi krátkém pobytu na slunci její zarudnutí až spálení. A to je důvod, proč se lidé s citlivou nebo světlou pokožkou a hlavně děti, jejichž kůže je tenčí a náchylnější k poškození, v prvních dnech opalování vždy spálí. Navíc je nutné zdůraznit, že UVB záření je hlavně odpovědné za tvorbu nádorů.
Předčasnému stárnutí a jakémukoli poškození pokožky můžeš předcházet používáním moderních ochranných přípravků s UV filtry.
Kůže lidského těla bohužel nezapomíná, a tak i když škody brzy napraví, poškození z prudkého opalování si pamatuje celý život. A každé další poškození se k tomu předchozímu přičítá. Časem tak může dojít k poruchám pigmentace pokožky či dokonce až k tvorbě nádorů.